Arsa Yatırımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gayrimenkul yatırımı dünya genelinde olduğu gibi KKTC de de ilgi gören bir kâr aracı olarak kabul edilir. İnsanların en temel ihtiyaçlarından birisi olan barınma ihtiyacı, kira veya satın alma gibi yöntemlerle yatırım olarak kullanılır. Arsa alım ve satımlarında dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır.

Hisse Durumu

Bir arazinin tapusu birden farklı türde olabilir. Bunlardan ilki bir tapunun sadece bir kişiye ait olmasıdır. Buna müstakil tapu denir. Diğer durum ise arsanın hisseli oluşu yani birden fazla kişiye ortak halinde verilmesidir. Arsa alacak olan veya bir arsası olup bunu yatırım aracı olarak kullanacak kişilerin                                                                        müstakil mi yoksa hisseli tapu mu olduğuna dikkat etmesi gerekir.

Hisseli tapularda hangi ortağın ne kadar ve nerede hak sahibi olduğu tespit edilmelidir. Bir tapu üzerinde birden fazla mal sahibi varsa, hisse sahiplerinden birisi ifraz başvurusunda bulunarak kendi payını ayırabilir ve o bölümü kullanabilir.

  • İmar Durumu

Arsaların imar özelliği Şehir planlama dairesinden mutlaka öğrenilmelidir. Her arsa, imar yapılabilen alan anlamına gelmez. Bir arazinin değerinde belirleyici olan da imar durumudur.

Bölgesel  imar durumu,  kat ve kullanım oranları değişken olabilir.Şehir planlamanın belirlemiş oldugu emirname haritaları ve plan haritalarına göre aynı bölge içerisinde bulunup  fakat imar kat ve  yüzde oranlarının farklı oldugunu da görebiliriz

  • Bölge Hakkında Bilgi Sahibi Olunmalıdır

Arsa yatırımı uzun vadede kazanç getiren ve bilgi isteyen bir kâr aracıdır. Bu nedenle buraya sermaye yatıracak olan kişilerin şehir hakkında geleceğe dönük projelerde bulunması ve şehrin genel eğilimine uygun yapılar inşa etmesi gerekir.

 

 

Call Now Button